Podívejte se na poslední události pořádané sborem kostela U Salvátora

Sváťa fest 31. 7. 2021

Sbor
Sváťa fest


Svatopluk "Sváťa" Karásek (* 1942) sloužil jako kazatel ČCE na Hvozdnici, v Novém Městě pod Smrkem. Pastýřem a nepřehlédnutelným svědkem Kristovým nepřestal být ani po ztrátě státního souhlasu jako kastelán na hradu Houska či během svého věznění. Reformovaným Švýcarům sloužil v Bonstetten a Curychu, po převratu v Betlémské kapli, Novém Městě p. Smrkem a u Salvátora. Za normalizace zpíval sólově, po převratu s kapelami Oboroh, Pozdrav Pánbu a Svatopluk, jedno období poslancoval v Parlamentu, za Zelené byl zastupitelem na Praze 1 a fandil Slavii. Zemřel na 4. adventní 20. 12. 2020.
Uprostřed doby covidové jsme se s ním v omezeném počtu loučili v salvátorském kostele 23. 1. 2021. Už tehdy se zrodil nápad uspořádat Sváťa – fest jako příležitost rozloučit se a připomenout si jeho kazatelské i písničkářské rozkročení pro kohokoli z širokého okruhu přátel a posluchačů. I když pak uprostřed prázdnin nepřijeli všichni, jejichž život Sváťovo přátelství, kazatelství, otevřenost a písničky ovlivnily, přece se zaplnil jak kostel, tak potom areál v Lahovičkách, kde se konal hudební festival.
Dvě místa, kostel a festival, odrážela Sváťovu rozkročenost mezi církví a undergroundem. V kostele na něj vzpomínal farář Zdeněk Bárta, disidentský souputník ze severních Čech. Připomněl nadhled, vnitřní svobodu, nadprůměrnou lidskou vstřícnost i zápas o pravdivost v občanských postojích a v neposlední řadě úžasnou otevřenost celé rodiny. Farář Josef D. Beneš, Sváťův švýcarský souputník vzpomínal na napínavé kazatelské začátky v němčině, na to, jak Sváťovo kazatelství oslovovalo někdy poněkud „kožené“ reformované Švýcary a především, jak oslovoval tím, že pro něj služba zvěstování evangelia měla vždy hluboký existenciální smysl. Na tento motiv navázali další hosté, kteří připomněli hlubokou autenticitu Sváťova projevu, nesamozřejmost občanské nonkonformity během normalizace i to, že za „machrem Sváťou“ se skrývala hluboká pokora před Bohem.
Od 16,00 se konal festival v Lahovičkách. Sváťovy písničky zazněly v podání Karla Vepřeka, Bobeše Rösslera, Oborohu a samozřejmě Svatopluku. Undergroundová komunita, k níž se přidal nejeden z návštěvníků kostela, k nim vesela tančila, popíjela pivo a připomínala si jak hity jako Ženský ty jsou fajn, Say no to the devil, tak i méně ozpívané. Své místo tu měl i Sváťův souputník a přítel Charlie Soukup a kapela Umělá Hmota, která se symbolicky loučila s frontmanem Alfrédem Michlem.
Sváťovy písně i kázání ukazovaly cestu pravdivého křesťanství za normalizace a jejích svodů, ale ať už aktualizované nebo v původní verzi fungují jako účinný antitoxin proti církevické úzkoprsosti i proti aktuálním svodům nacionalismu, xenofobie, konzumenství, jimž jako modlám podléhají mnozí křesťané i církevní představitelé.
Sváťa fest se stal skutečnou příležitostí poděkovat za život Sváti Karáska. Připomněli jsme si ho s radostí a veselím – i jako Kristova svědka, který dary kristovské svobody, velkorysosti i pravdivosti zpřítomňoval navzdor ustrašeným a beznadějným poměrům.

Po stopách Vzkříšeného - povelikonoční hra pro děti a rodiče

Na období po velikonocích jsme nachystali hru ve městě vhodnou pro rodinný výlet v méně navštěvovaných částech Starého a Nového Města pražského. Připravili jsme ji s mládeží našeho sboru.
Připomene vám známější i méně známé biblické motivy související s poselstvím o tom, jak je Kristus pro nás živý a koho kdy inspiroval. Tyto stopy budete hledat podle následující legendy
V případě, že nepůjde vytisknout, máme ji pro vás připravenou v kostele
Doporučujeme rodičům, aby dětem zbytečně nenapovídali, oč větší úsilí děti vyvinou, o to mají pak větší radost. Samozřejmě je namotivujte nebo naveďte, když vůbec nebudou vědět, jak dál. Spíš si všímejte, jestli tam náhodou není něco "navíc" i pro vás :-)
Odměnou vám snad bude, když objevíte něco nového z tohoto koutu Prahy i z biblického povelikonočního poselství. Třeba se nám někdy podaří setkání, kde můžete popsat své zážitky - zatím pro to bude prostor na sborovém facebooku.
Pokud byste se náhodou ztratili, zde najdete mapku. Ale zkuste to bez ní!
A tak už zbývá jen vydat se na cestu!

Setkávání v kostele

 

 

 

Setkávání v kostele U Salvátora v září

 

 

Nedělní bohoslužby (9,30)

7.11. Dalibor Antalík (Večeře Páně)
14.11. (konfirmace) Tomáš Trusina - (bohoslužby s večeří Páně)
21.11. Dalibor Antalík
28.11. (1. adventní) Tomáš Trusina bohoslužby s večeří Páně

 kapacita kostela: dostatečná pro všechny zájemce

Setkání dětí během bohoslužeb pro dospělé (nedělní škola) každou neděli,
s nejmenšími dětmi můžete poslouchat kázání v dětské herně v pravé dolní lodi kostela.

 

 

Pravidelná setkávání každý týden

 Út  15:00   Kavárnička pro pokročilé
 Út  18:30  Biblická hodina pro dospělé (evangelium podle Jana)
 Čt  18:30  Zkouška pěveckého sboru

 

 

Pravidelná setkávání každý měsíc

3.11. St 18:30 Varhanní podvečer - Ondřej Valenta
4.11. Čt 15:30 Křesťanská služba
6.11. So 9:30 Konfirmandi
6.11. So 14:30 Sdruženci po XX letech
8.11. Po 18:00 Porada hosp. technické komise
8.11. Po 19:30 Mládež
13.11. So 14:30 Sobotní nábožko pro rodiny s dětmi
15.11. Po 18:00 Porada staršovstva
24.11. St 18:30 Ekklésia - s Martinem Buchtíkem

 

 

Kontaktní informace:  http://kostelusalvatora.cz , Tel: 222 313 884

Adresa:  Salvátorská 1, Praha 1 - Staré Město

 

Sobotní nábožko s programem pro děti a rodiče

Na sobotu 13. listopadu zveme na další polodenní setkání dětí s doprovodem
V posledních dvou letech se do určité míry rozpadla zavedená práce s dětmi. Místo tradičního každotýdenního náboženství nabízíme jednou za měsíc sobotní setkání rodin s dětmi, "sobotní nábožko".
K dalšímu zveme rodiny s dětmi na sobotu 13. listopadu od 14,30.
Nejprve bude paralelně biblický program obou farářů pro děti i pro dospělé.
Potom nabízíme dětem opět možnost vyřádit se se slečnou tanečnicí, nebo se zapojit do výtvarné dílny s Janou Lukeš. Budeme vyrábět z přírodnin a korálků. Rádi bychom tuto formu setkávání s dětmi obnovili.
Máte­‑li zájem, napište prosím, abychom zhruba věděli, kolik nás bude (na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Těšíme se na setkání!